HIADA OUTSTANDING COACHES
This award is given to individuals in recognition of outstanding achievement and long-term service
to the youth in high school athletics in the State of Hawaii at the state, league and school levels.
 
1982 – Al Malingus-Hilo Basketball
1983 – Alan Rowan-Punahou Track, Larry Ginoza-Waianae Football
1984 – Robert Ikehara-Moanalua Basketball, Harry Kaahanui-Kahuku Basketball
1985 – Calvin Chai-KS-Kapalama Football, Hugh Yoshida-Leilehua Football
1986 – Stanley Chung-Roosevelt Basketball, Tom Haynie-Punahou Swimming
1987 – James Alegre-Radford Basketball, Chris McLachlin-Punahou Volleyball
1988 – Tony Sellitto-Maryknoll Basketball, Joe Kahahawai-Kailua Golf
1989 – Jon Garcia-Baldwin Basketball, Charles Miyashiro-Kaimuki Football
1990 – Don Kimura-Radford Baseball, Calvin Lee-Saint Louis Football
1991 – Toshiyuki Nakasone-Waialua Football, Merv Lopes-Kalaheo Basketball
1992 – Ed Diaz-Farrington Football, Howard Okita-Kailua Softball
1993 – George Anzai-Aiea Baseball/Golf, Dunn Muramaru-Mid-Pacific Institute Baseball
1994 – Carl Schroers-Iolani Wrestling, Harry Mitsui-Waianae Football
1995 – Stephen Kim-Kaiser Wrestling, Bob Clague-Punahou Socccer
1996 – Patsy Dung-Softball/Basketball, George Mukai-Kapaa Tennis
1997 – Pete Smith-Kalaheo Basketball
1998 – Larry Manliguis-Hilo Basketball, Sam Delos Reyes-Waipahu Football
1999 – Keala Watson-HHSAA Diving Coordinator, Eddie Maruyama-Moanalua Basketball
2000 – Dan Kitashima-KS-Kapalama Volleyball, Rudy Souza-Baldwin Softball
2001 – Archie Chung-Pearl City Soccer, Ed Kawachika Hilo Swimming & Diving
2002 – Glenn Nitta-Mililani Baseball, Jeff Meister-Punahou Swimming & Diving
2003 – Tom Costain-Kaimuki/University High, Stan Nagamatsu-Baldwin Tennis
2004 – Tom Chun-Radford/KS-Kapalama Cross Country/Track, Walter Thompson-ILH & OIA Schools Track
2005 – Al Espinda Jr.-Farrington Football, Mike Gearen-Punahou Tennis
2006 – Mark Mugiishi-Iolani Basketball, Lenny Tehada-Lahainaluna Football
2007 – Wayne Abalos-Waiakea Football/Softball, Earl Villoria-Kohala Basketball
2008 – Harry Pacarro-Farrington Basketball, Wendell Look-Iolani Football
2009 – Duncan McDonald-Punahou
2010 – Al Apo-KS-Kapalama Basketball, Garner Ivey-Baldwin Wrestling,
  Susan Nishioka-Roosevelt Swimming/Water Polo
2011 – Bernard Victor-Kailua Softball, Bobbie Awa-Konawaena Basketball
2012 – Michelle Nagamine-KS-Kapalama Soccer, Curtis Lee- Maui Football,
  Vince Passas-Kaiser/Saint Louis Football & Baseball
2013 – Steve Jenness-KS-Kapalama Cross Country, Earl Crozier-Konawaena Football,
  Clyde Hayashida-Kaimuki Baseball
2014 – Reggie Torres-Kahuku Football/Judo/Wrestling, Peter Haliniak Jr OIA/BIIF/MIL Schools
  Football/Basketball/Softball, Samson & Hazel Cazimero-Kohala Basketball & Softball
2015 – Waynette Mitchell-Radford Volleyball/Basketball/Softball/Track, Rose Lum-KS-Kapalama Canoe Paddling,
  Odell Marinia-Maui Track & Field
2016 – Stephen Perry-HPA Soccer & Baseball, Daphne Honma-Honokaa Basketball
2017 - Dennis Rowe, Seabury Hall Swimming & Diving, Thomas Furtado-Kalaheo/Maryknoll, Boys and Girls Basketball
  Loke Huddy-Campbell Softball
2018 - Rocky Higgins-Punahou Canoe Paddling
2019 - Frank Degele-Pahoa Softball, Bowling - Ron Velasco - Kapaa